شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید

لطفا ایمیل خود را وارد کنید

راهنمای عضویت

Delivered by FeedBurner

‼️ اطلاعیه ‼️ ✍️کانال حسابداری دات کام در نظر دارد؛ به مناسبت هفته و روز حسابدار و همچنین تجلیل از زحمات شما عزیزان ، مسابقه ای که عمدتا” از میان مطالب مندرج در کانال و مطالب حرفه، میباشد ،بین اعضای محترم برگزار نموده و به قید قرعه به تعدادی از منتخبین جوایزی 🎁  اهدا نماید. […]

جدول مالیات حقوق سال ۱۳۹۶و مقایسه آن با سالهای ۹۵ و ۹۴   جهت دانلود جدول مالیات حقوق سال ۱۳۹۶و مقایسه آن با سالهای ۹۵ و ۹۴  اینجا   کلیک بفرمایید.    

حداقل حقوق کارگران با ۱۴.۵ درصد رشد از ٨١٢ هزارتومان به ٩٣٠ هزارتومان رسید 🔻در آخرین جلسه شورای عالی کار،  نمایندگان #کارگران کارفرمایان و دولت تصمیم گرفتند حقوق کارگران برای سایر سطوح مزدی ١٢ درصد به اضافه روزانه ۶٧۶٨ ریال افزایش یابد. حداقل حقوق کارگران با ۱۴.۵ درصد رشد از ٨١٢ هزارتومان به ٩٣٠ هزارتومان […]

خدمات حسابداری به نقل از سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ از معافیت مالیاتی حقوق بگیران تا سقف دو میلیون تومان خبر داد.   حقوق کمتر از دو میلیون تومان از مالیات معاف شد محمد مهدی مفتح گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ پیشنهاد داده بود که حقوق بگیرانی که حقوق آن ها سالیانه تا […]

خدمات حسابداری به نقل از مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از تمدید قانون بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب و ایجاد شرایط مناسب تر برای بهره مندی از این قانون و همچنین افزایش کارفرمایان مشمول بخشودگی خبر داد. مطالب مرتبط : آخرین فرصت بخشودگی 100درصد جرائم تامین اجتماعی شرایط جدید بخشودگی جرایم بانکی ابلاغ شد کارفرمایان می‌توانند […]

خدمات حسابداری ، جدول اکسل محاسبه اقساط تسهیلات بصورت ساده و پلکانی روش جدید و قدیم مطالب مرتبط : جداول محاسبه نسبت های مالی در اکسل محاسبه اقساط وام بانکهای خصوصی و دولتی جدول مقایسه قانون مالیات های مستقیم جدید با قدیم فایل اکسل محاسبه مالیات حقوق سال 1391 https://www.telegram.me/hesabdarycom جدول مالیات حقوق سال 1393 […]

  مطالب مرتبط : مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1391 تا پایان اردیبهشت تمدید شد تمدید مهلت ارسال “صورت معاملات” به سازمان امور مالیاتی تا 28 اسفند ماه 92 تمديد مهلت ارسال الكترونيكي اطلاعات معاملات فصل بهار تا 31 مرداد مهلت تسلیم و ارسال یا تکمیل فهرست اطلاعات معاملات چهار فصل سال 1391 ( بهار […]

  رضا جلالی کارشناس ارشد حسابداری - مدیریت مالی تلفن 09155010098   رضا جلالی کارشناس ارشد حسابداری - مدیریت مالی تلفن 09155010098

به وب سایت حسابداری دات کام ، رضا جلالی ، خوش آمدید.سرویس ویژه مشاوره تلفنی در مشهد ۹۰۹۵۱۱۰۰۹۸ و سایر شهرستانها ۰۹۱۵۵۰۱۰۰۹۸

 

آثار کاهش نرخ سود بانکی بر بیمه

کاهش نرخ سود بانکی به شرط اجرای سیاست‌های مکمل اثرگذار است

آثار کاهش نرخ سود بانکی بر بیمه

 
به دنبال طرح موضوع کاهش نرخ سود بانکی، با هدف کاهش هزینه‌های بانک‌ها و تولید و ایجاد رونق در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله، بورس، مسکن و… کارشناسان بخش‌های مختلف اقتصادی، ضمن بررسی آثار کوتاه‌مدت و میان‌مدت کاهش نرخ سود بانکی بر اقتصاد و زنجیره‌های مرتبط بین بخش‌های اقتصادی، دیدگاه خود را در مورد اثر کاهش نرخ سود ارائه کرده‌اند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،کارشناسان اقتصادی معتقدند که تنها نباید به کاهش نرخ سود بانکی تکیه کرد و با یک سیاست، انتظار بهبود در همه بخش‌های اقتصادی را داشت بلکه برای افزایش آثار مثبت کاهش نرخ سود بانکی بر صنعت بیمه و مسکن و صنعت و سرمایه‌گذاری و… لازم است که انعطاف لازم در بازارهای مختلف بورس، مسکن، سرمایه‌گذاری، بیمه و… ایجاد شود تا میزان رشد و سرمایه‌گذاری را افزایش داده و باعث رونق صنعت بیمه و سایر بخش‌های اقتصادی شود. این هدف، به شرط اجرای سیاست‌های مکمل و بهبود مدیریت بخش‌های مختلف اقتصادی تحقق خواهد یافت ومیزان اثرگذاری کاهش نرخ سود بانکی و سایر سیاست‌های خروج از رکود دولت، از طریق آماده‌سازی بخش‌های مختلف اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار افزایش می‌یابد.
یکی از بخش‌های موثر بر میزان سرمایه‌گذاری، پوشش ریسک و خطرات در زندگی مردم و حامی تولید و قراردادهای مختلف تولیدی و صنعتی، فعالیت شرکت‌های بیمه است که مانند سایر بخش‌ها و بازارهای اقتصاد ایران تحت تاثیر رفتار متغیرهای کلان از جمله نرخ سود بانکی قرار دارند.
سولماز احمدی کارشناس ارشد صنعت بیمه در این زمینه، ضمن بررسی آثار کوتاه‌مدت و میان مدت کاهش نرخ سود بانکی معتقد است که کاهش نرخ سود بانکی اگرچه آثار منفی کوتاه‌مدت خواهد داشت اما در میان مدت، باعث ایجاد تحرک و سودآوری صنعت بیمه خواهد شد.
وی در گزارشی اظهار داشت: با توجه به اینکه اثرات مثبت کوتاه‌مدت نظیر افزایش رقابت‌پذیری بیمه زندگی با محصولات بانکی تحت تاثیر کاهش درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری به دلیل کاهش نرخ سود بانکی قرار خواهد گرفت، لذا در کوتاه‌مدت کاهش نرخ بهره بانکی اثر منفی بر صنعت بیمه خواهد گذاشت.
اما در میان‌مدت، بهبود شرایط اقتصادی ورونق بازار تولید داخلی، افزایش اشتغال و رفع تحریم‌ها و رونق بورس در کنار سیاست کاهش نرخ سود بانکی به افزایش حق بیمه حاصله از بیمه‌گری می‌انجامد. همچنین افزایش اشتغال به افزایش بیمه‌های زندگی کمک می‌کند تا در کنار کاهش نرخ سود بانکی، رقابت‌پذیری بیمه زندگی در مقایسه با سپرده بانکی افزایش یابد. شرکت‌های بیمه می‌توانند در جست‌وجوی بازار‌های بهتری غیر از سیستم بانکی برای سرمایه‌گذاری سپرده‌های خود باشند. بنابراین در میان‌مدت افزایش درآمدهای بیمه‌یی و سرمایه‌گذاری مورد انتظار خواهد بود.

اثر کاهش نرخ سود بر رشد تقاضا
اقتصاد ایران سال‌های متمادی از رکود سمت عرضه اقتصاد رنج برده اما تقریبا ازسال ۱۳۹۲ با تشدید تحریم‌ها مواجه شده و گرفتار رکود تورمی بوده است. از سال ۱۳۹۲ با کاهش هزینه‌های عمرانی دولت و کاهش درآمد سرانه، کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی، به ویژه در بخش ساختمان که در نتیجه رکود بخش مسکن بوده است و کاهش صادرات نفتی و غیرنفتی، با کاهش تقاضای موثر در همه مولفه‌های بخش تقاضای اقتصاد مواجه بوده و از سال ۱۳۹۳ نیز رکود و کاهش تقاضا را تجربه کرده است.
براین اساس، برای افزایش تقاضا و مصرف بخش خصوصی و ایجاد تحرک در بازار و افزایش فروش و خروج از رکود، سیاست‌های مالی و پولی انبساطی پیشنهاد شده است. اما باید توجه داشت که در کنار این سیاست‌ها، لازم است که از ابزارها و سیاست‌های مکمل دیگر برای ایجاد تحرک در عرضه و تقاضا و بهبود رشد اقتصادی وبخش‌های مختلف اقتصاد استفاده شود.
دولت سیاست پولی را برای رفع گره کمبود تقاضا مناسب دیده و معتقد است با کاهش نرخ سپرده قانونی و افزایش توان وام‌دهی بانک‌ها و همچنین کاهش دستوری نرخ بهره خواهد توانست مصرف بخش خصوصی را در وهله اول و رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در مرحله بعد به حرکت درآورد.
از آنجا که نسبت نقدینگی موجود به تولید ناخالص داخلی بیش از ۷۰ درصد است لذا نقدینگی کافی برای اقتصاد ما وجود دارد و نیاز به چاپ پول و افزایش پایه پولی نیست. بنابراین یکی از راهکارهای جایگزین می‌تواند به گردش انداختن نقدینگی موجود و تزریق نقدینگی به صورت افزایش وام و کاهش میزان سپرده‌های بانکی باشد که یکی از شروط لازم برای آن کاهش نرخ سود بانکی است. اما باید اثر کاهش نرخ سود بانکی بر بخش‌های مختلف نیز مورد توجه قرار گیرد تا زمینه‌های لازم برای ایجاد تحرک و بهبود عملکرد بخش‌های اقتصادی را به همراه داشته باشد.
یکی از این بخش‌های مهم که تعداد زیادی از شرکت‌ها، نمایندگی‌ها و افراد مختلف را شامل می‌شود، صنعت بیمه است که می‌تواند در کاهش خطرات و پوشش ریسک، یاری‌دهنده مردم، سرمایه‌گذاری‌ها و فعالان اقتصادی باشد. کاهش نرخ بهره بانکی اثرات مثبت و منفی خاص خود را در دوره‌های زمانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت به همراه خواهد داشت که باید مورد بررسی قرار گیرد.

آثار مثبت و کوتاه‌مدت
با توجه به این موضوع که سپرده‌های بانکی بزرگ‌ترین رقیب محصولات بیمه زندگی هستند تا زمانی که نرخ سود بانکی ۲۰درصد، نرخ تورم ۱۵درصد و مابقی بازارهای موازی مسکن، ارز، طلا، بورس، بیمه و… در رکود باشند، جذابیت محصولات بیمه‌های زندگی که با نرخ سود ۱۸درصد ارائه می‌شوند در سایه محصولات بانکی قرارخواهد داشت. بنابراین کاهش نرخ بهره بانکی می‌تواند در افزایش جذابیت محصولات بیمه زندگی نسبت به سپرده‌های بانکی موثر باشد.
با کاهش نرخ بهره بانکی، سود بانکی و سود بیمه‌های زندگی در نرخ ۱۸درصد برابر خواهد شد که این امر در کوتاه‌مدت کاهش جذابیت محصولات بانکی و به تبع آن افزایش توان رقابت محصولات بیمه زندگی را در پی خواهد داشت. لذا می‌توان به جذب مشتریان جدید در زمینه بیمه زندگی امیدوار بود.

آثار منفی و کوتاه‌مدت
با توجه به این موضوع که به دلیل رکود بازار بورس، ارز و مسکن بیشترین حجم سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در شبکه‌بانکی است بنابراین با کاهش نرخ بهره بانکی به ۱۸درصد، درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری صنعت بیمه در کوتاه‌مدت کاهش می‌یابد
چرا‌که بازار جایگزین دیگری در کوتاه‌مدت وجود نخواهد داشت و شرکت‌ها مجبور به نگهداشتن سپرده‌های خود در سیستم بانکی و قبول کاهش درآمدهای سرمایه‌گذاری خود در کوتاه‌مدت خواهند بود.
از طرف دیگر کاهش نرخ بهره، در کنار ارائه تسهیلاتی نظیر وام خودرو و کارت اعتباری و مرابحه خرید کالا، باعث تحریک تقاضای مصرفی مردم خواهد شد و مردم عملا درآمد و پس‌انداز آتی خود را مصرف می‌کنند. این موضوع در کوتاه‌مدت بر تقاضای بیمه‌های زندگی اثرگذار خواهد بود.

آثار مثبت و میان‌مدت
کاهش نرخ سود بانکی در کنار ارائه تسهیلات و کارت اعتباری منجر به افزایش خرید کالاهای ساخت داخل که در این مدت مازاد ظرفیت داشته‌اند (خودرو، فرش، چینی و لوازم الکتریکی) می‌شود. در نتیجه صنایع فوق با سیگنال گرفتن از افزایش تقاضای بازار در جهت گسترش دامنه فعالیت خود و تولید بیشتر از سیستم بانکی که نرخ بهره آن کاهش یافته وام دریافت می‌کنند و این امر در میان‌مدت منجر به تقویت بنگاه‌های بزرگ کشور و پس از آن به توسعه فعالیت صنایع کوچک و متوسط مرتبط با فعالیت‌های فوق می‌انجامد که ضمن افزایش درآمد بنگاه‌ها به افزایش اشتغال در جامعه و افزایش درآمد سرانه مردم و افزایش قدرت خرید آنها می‌انجامد.
با گسترش فعالیت بنگاه‌ها از آنجا که بیمه تقاضای مشتقه است بنابراین تقاضا برای بیمه از طرف بنگاه‌ها افزایش می‌یابد همچنین با اشتغالزایی، افزایش درآمد سرانه و بهبود قدرت خرید بیمه زندگی نیز با استقبال روبه‌رو خواهد شد. از طرف دیگر افزایش نقدینگی موجود در جامعه، نهایتا منجر به افزایش سطح قیمت‌ها و تورم خواهد شد. این افزایش تورم می‌تواند به افزایش ارزش دارایی‌هایی منجر شود که در نهایت روی سرمایه موضوع بیمه به ویژه در بخش کسب و کارها اثرگذار خواهد بود.

آثار منفی و میان‌مدت
درصورت عدم خروج بورس و بازارهای موازی از رکود و نبود جایگزین‌های سرمایه‌گذاری مناسب، اثرات منفی در میان‌مدت گریبانگیر صنعت بیمه خواهد شد. از سوی دیگر افزایش نقدینگی ناشی از کاهش ذخایر قانونی به افزایش تورم منجر خواهد شد که از این زاویه نیز منجر به کاهش تمایل خرید بیمه زندگی می‌شود.

@HesabdaryCom آثار کاهش نرخ سود بانکی بر بیمه

دیدگاه خود را به ما بگویید.

صفحه 1 از 11