شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید

لطفا ایمیل خود را وارد کنید

راهنمای عضویت

Delivered by FeedBurner

‼️ اطلاعیه ‼️ ✍️کانال حسابداری دات کام در نظر دارد؛ به مناسبت هفته و روز حسابدار و همچنین تجلیل از زحمات شما عزیزان ، مسابقه ای که عمدتا” از میان مطالب مندرج در کانال و مطالب حرفه، میباشد ،بین اعضای محترم برگزار نموده و به قید قرعه به تعدادی از منتخبین جوایزی 🎁  اهدا نماید. […]

جدول مالیات حقوق سال ۱۳۹۶و مقایسه آن با سالهای ۹۵ و ۹۴   جهت دانلود جدول مالیات حقوق سال ۱۳۹۶و مقایسه آن با سالهای ۹۵ و ۹۴  اینجا   کلیک بفرمایید.    

حداقل حقوق کارگران با ۱۴.۵ درصد رشد از ٨١٢ هزارتومان به ٩٣٠ هزارتومان رسید 🔻در آخرین جلسه شورای عالی کار،  نمایندگان #کارگران کارفرمایان و دولت تصمیم گرفتند حقوق کارگران برای سایر سطوح مزدی ١٢ درصد به اضافه روزانه ۶٧۶٨ ریال افزایش یابد. حداقل حقوق کارگران با ۱۴.۵ درصد رشد از ٨١٢ هزارتومان به ٩٣٠ هزارتومان […]

خدمات حسابداری به نقل از سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ از معافیت مالیاتی حقوق بگیران تا سقف دو میلیون تومان خبر داد.   حقوق کمتر از دو میلیون تومان از مالیات معاف شد محمد مهدی مفتح گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۶ پیشنهاد داده بود که حقوق بگیرانی که حقوق آن ها سالیانه تا […]

خدمات حسابداری به نقل از مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از تمدید قانون بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب و ایجاد شرایط مناسب تر برای بهره مندی از این قانون و همچنین افزایش کارفرمایان مشمول بخشودگی خبر داد. مطالب مرتبط : آخرین فرصت بخشودگی 100درصد جرائم تامین اجتماعی شرایط جدید بخشودگی جرایم بانکی ابلاغ شد کارفرمایان می‌توانند […]

خدمات حسابداری ، جدول اکسل محاسبه اقساط تسهیلات بصورت ساده و پلکانی روش جدید و قدیم مطالب مرتبط : جداول محاسبه نسبت های مالی در اکسل محاسبه اقساط وام بانکهای خصوصی و دولتی جدول مقایسه قانون مالیات های مستقیم جدید با قدیم فایل اکسل محاسبه مالیات حقوق سال 1391 https://www.telegram.me/hesabdarycom جدول مالیات حقوق سال 1393 […]

  مطالب مرتبط : مهلت ارسال معاملات فصلی زمستان 1391 تا پایان اردیبهشت تمدید شد تمدید مهلت ارسال “صورت معاملات” به سازمان امور مالیاتی تا 28 اسفند ماه 92 تمديد مهلت ارسال الكترونيكي اطلاعات معاملات فصل بهار تا 31 مرداد مهلت تسلیم و ارسال یا تکمیل فهرست اطلاعات معاملات چهار فصل سال 1391 ( بهار […]

  رضا جلالی کارشناس ارشد حسابداری - مدیریت مالی تلفن 09155010098   رضا جلالی کارشناس ارشد حسابداری - مدیریت مالی تلفن 09155010098

به وب سایت حسابداری دات کام ، رضا جلالی ، خوش آمدید.سرویس ویژه مشاوره تلفنی در مشهد ۹۰۹۵۱۱۰۰۹۸ و سایر شهرستانها ۰۹۱۵۵۰۱۰۰۹۸

 

مصوبه افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل به 9 ماه ،ابلاغ نشده است

مرخصي 9 ماهه زايمان؛ قانوني كه همچنان روي هواست!
@HesabdaryCom مصوبه افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل به 9 ماه ،ابلاغ نشده است

 

بیستم‌خرداد‌ بود که مجلس شورای اسلامی با اعلام موافقت خود با اصلاح قانون تنظیم جمعیت و خانواده مدت مرخصی زایمان زنان شاغل در بخش‌های دولتی و غیردولتی را به 9 ماه تمام با پرداخت حقوق و فوق‌العاده‌های مربوط تعیین و مصوب کرد. همچنین بر اساس این مصوبه همسران افراد یاد شده هم از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار شدند.
چند روز از تاریخ یاد شده نگذشته بود که این قانون که پیش از این یک بار از سوی شورای نگهبان رد شده بود با مشخص شدن محل اختصاص بودجه آن و تغییراتی در بیست‌ونهم خرداد به تایید شورای نگهبان هم رسید و روز بعد این مصوبه در روزنامه‌های رسمی کشوری به چاپ رسید.

سردرگمی در مرخصی زایمان

همه این قانون‌گذاری‌ها مبنی بر افزایش مدت مرخصی زایمان از شش به 9 ماه در حالی است که با گذشت بیش از یک ماه‌و‌نیم از زمان تصویب و ابلاغ، بسیاری از ادارات و نهادها مصوبه را زیرپا گذاشته و با قائل شدن محدودیت زمان مرخصی سردرگمی را برای خانواده‌ها به ارمغان آورده‌اند.
در حالی که بسیاری از ادارات و نهادها تن به اجرای قانون افزایش مدت مرخصی زایمان زنان شاغل تا 9 ماه و دو هفته(تشویقی) برای همسران آن‌ها با بهانه‌های مختلف همچون ابلاغ نشدن مصوبه نمی‌دهند عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان تیرماه از ابلاغ این مصوبه از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا خبر داده بود.
همچنین رئیس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری نیز در تایید اجرای مصوبه فوق در ابتدای ماه‌جاری اعلام کرده بود:

بر اساس مصوبه هیئت دولت افزایش مرخصی زایمان زنان از شش به 9 ماه و مرخصی دو هفته‌ای پدران لازم‌ الاجراست و این مصوبه به دستگاه‌ها ابلاغ شده است.همه تاکیدها در الزام اجرای افزایش مدت زمان مرخصی زایمان زنان شاغل به 9 ماه و همسران آن‌ها به مدت دو هفته فقط در حد مصوبه بر روی کاغذ بوده است تا جایی که نمونه آن در شهرداری، بانک تجارت، آموزش و پرورش و… کم نیست.

شيريني ناپايدار

در همین خصوص سارا رضایی، کارمند بانک تجارت که در طول چند هفته گذشته برای دریافت مرخصی زایمان اقدام کرده است، می‌گوید: زنان شاغل پس از بازگشت از مرخصی زایمان دلیل در پست‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند.
وی ادامه می‌دهد: با موافقت مجلس شورای اسلامی با افزایش مدت زمان مرخصی زایمان به 9 ماه‌، زنان شاغل ‌ نفسی راحت کشیدند؛ اما این شیرینی، ماندگار نبود؛ چراکه ادارات و نهادها این قانون را اجرا نمی‌کنند.
وی انگشت انتقادش را به سمت بانک تجارت که در آن شاغل است نشانه می‌گیرد و اظهار می‌کند: بیش از 45 روز از زمان تصویب 9 ماه مرخصی زایمان برای زنان شاغل می‌گذرد؛ اما متاسفانه بانک تجارت فقط با شش ماه مرخصی من موافقت کرده است.
به گفته وی مسئولان این بانک از يك طرف مي‌گويند بودجه اجرای چنین قانونی را نداریم؛ از این رو برای مدت مرخصی زایمان کارمندان زن محدودیت زمانی قائل شده‌اند و حاضر به افزایش آن نیست و از طرف ديگر اعلام مي‌كنند هنوز بخش‌نامه به ما ابلاغ نشده است.
رفتن به مرخصی زایمان مساوی است با از دست دادن کار!
زهرا جزایری، یکی دیگر از کارمندان است که در شهرداری مشغول به کار می‌باشد که طبق گفته‌های خودش فقط با سه ماه مرخصی زایمانش موافق شده است.
وی با بیان اینکه قانون افزایش مرخصی زایمان فقط در حد حرف است و هیچ پشتوانه عملی ندارد، می‌گوید: برای مرخصی زایمان 9 ماه کامل درخواست داده‌ام و فقط با سه ماه آن موافقت شده است.
وی با انتقاد از ادارات و نهادها که قانون‌شکنی می‌کنند، عنوان می‌کند: زمانی که درخواست مرخصی بیش از سه ماه را کردم، اعلام داشتند اگر ظرف سه ماه به موقعیت کار فعلی خود برنگردید دیگر کارتان را از دست خواهید داد و هیچ تضمینی نیست.
وی ادامه می‌دهد: باید مسئولان کمی موقعیت زنان شاغل را درک کنند و حداقل قانون‌های به تصویب رسیده است؛ همچون 9 ماه مرخصی را اجرایی کنند تا نه تنها برای نوزاد مشکلی پیش نیاید.
دستورالعمل اجرایی 9 ماه مرخصی زایمان ابلاغ نشده است

تمامی انتقادهای زنان کارمند که برای گرفتن مرخصی زایمان اقدام کرده‌اند و با اجرای همان قانون سال 1372 یعنی شش‌ماه و حتی کمتر از آن مواجه شده‌اند؛ درحالی است که مدیرکل بیمه تامین اجتماعی خراسان رضوی از ابلاغ نشدن مصوبه افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل به 9 ماه خبر می‌دهد.
قوامی در عین حال که از بندها و ماده‌های مصوبه یاد شده ابراز بی‌اطلاعی می‌کند، می‌گوید:

 دستور العمل اجرایی افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل به 9 ماه و 2 هفته مرخصی تشویقی برای همسران آن‌ها هنوز به استان خراسان رضوی ارسال نشده است.

وی تاکید می‌کند: به محض اینکه این قانون به استان ابلاغ شود آن را اجرا خواهیم کرد.
وی در خصوص زمان ابلاغ مصوبه افزایش مدت زمان مرخصی زایمان زنان شاغل و اینکه آیا ممکن است اجرایی نشود، تصریح می‌کند:

این مهم به سازمان مرکزی تامین اجتماعی ابلاغ شده است و قاعدتا به استان‌ها هم دستورالعمل و نرم‌افزارهای اصلاحی ارسال خواهد شد.

وی اضافه می‌کند: در حال حاضر که هنوز دستور‌العمل اجرایی قانون جدید مرخصی زایمان ابلاغ نشده است، اگر فردی مراجعه کند همان شش ماه مرخصی زایمان داده خواهد شد.
به گفته وی بعد از ابلاغ شدن قانون جدید مهلت مرخصی‌های زایمان مادران تا 9 ماه تمدید خواهد شد.
وی تاکید می‌کند: بعد از ابلاغ دستورالعمل جدید افزایش مرخصی زایمان تا 9 ماه اگر موردی مبنی بر قانون‌شکنی در خصوص این افزایش در ادارات و نهادها باشد رسیدگی و پیگیری خواهیم کرد.
نکته اساسی در این بخش این است که چه تفاوتی بین کارمندان ادارات مختلف استان‌ها وجود دارد که در خراسان شمالی در همسایگی خراسان رضوی قانون افزایش مدت زمان مرخصی زایمان تا 9 ماه اجرا می‌شود؛ اما در این استان متولیان دم از ابلاغ نشدن دستور العمل اجرایی می‌زنند.
با این حال و با وجود همه تبعیض‌ها و قانون‌شکنی ادارات و نهادها در اجرای قانون یاد شده امید به اجرای این طرح در دل خانواده‌ها هنوز زنده است تا با عملیاتی شدن آن گامی در راستای تقویت بنیان خانواده برداشته شود.
فاطمه شوشتری-شهرآرا

دیدگاه خود را به ما بگویید.

صفحه 1 از 11