شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

خدمات حسابداری ، جدول اکسل محاسبه اقساط تسهیلات بصورت ساده و پلکانی روش جدید و قدیم

  متن کامل قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم ابلاغی توسط رئیس جمهور منتشر شد. حسن روحانی رئیس جمهور قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را که شامل ۶۰ بند اصلاحی است، برای اجرا به وزارت اقتصاد ابلاغ کرده است. براساس این قانون، به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظف شدند اطلاعات […]

جدول حداقل حقوق و مزایای کارگران مشمول قانون کار 1383 تا 1394

نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۴ سقف ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی را تعیین کردند.

چه اقلامي از پرداختهاي كارگاه در محاسبه عيدي و پاداش كارگران منظور  مي گردد ؟ آنچه كه مبناي محاسبه و پرداخت عيدي و پاداش پايان سال كارگران مشمول قانون كار قرار مي گيرد مزد و فوق العاده هايي است كه كارگر به مناسبت اشتغال در شغل مربوط دريافت مي دارد به عبارت ديگر مزايايي كه […]

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت : کارفرمایان می توانند کارگران خود را با ۲۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه بازنشسته کنند.

تسليم الکترونيکي ليست حقوق کارکنان   به منظور تسهيل در دريافت اطلاعات ماليات بر درآمد حقوق و جلب رضايت مؤديان محترم مالياتي و کاهش هزينه ها و صرفه جويي در زمان، سازمان امور مالياتي اقدام به طراحي و پياده سازي سيستم مکانيزه ماليات بر درآمد حقوق نموده است. در اين سيستم اطلاعات پرداخت کنندگان و […]

نامزدهاي انتخابات شوراها

نامزدهاي انتخابات شوراها بايد فروردين سال آينده استعفا دهند
خراسان رضوي – مورخ سه‌شنبه 1391/09/21 شماره انتشار 18289
نويسنده: سياست رضوي info@khorasannews.com
@HesabdaryCom نامزدهاي انتخابات شوراها
اعضاي شوراي شهر مشهد به ۲۵نفر افزايش مي يابد

معاون سياسي امنيتي فرماندار مشهد آخرين مهلت استعفاي نامزدهاي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا را از پست هاي دولتي فروردين ماه سال آينده اعلام کرد.

سيد عبداله ارجائي در گفت وگو با «خراسان رضوي» با بيان اين که زمان برگزاري انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا ۲۴ خردادماه سال آينده است، افزود: براساس مفاد ماده ۲۸ قانون تشکيلات، وظايف و اختيارات شوراهاي اسلامي کشور، مهلت استعفا قبل از ثبت نام مي باشد. وي زمان ثبت نام داوطلبان عضويت در شوراهاي اسلامي شهر و روستا را فروردين ماه سال ۹۲ اعلام کرد و ادامه داد: داوطلبان بايد هنگام ثبت نام مدرک دلالت بر استعفا و پذيرش آن به همراه کارت پايان خدمت سربازي و فتوکپي شناسنامه و … را به متصدي ثبت نام ارائه دهند. وي به افزايش تعداد اعضاي اصلي و علي البدل شوراي اسلامي شهر مشهد اشاره کرد و گفت: براساس سرشماري سال ۱۳۹۰ و بند «ح» ماده ۷ قانون تشکيلات وظايف و اختيارات شوراهاي اسلامي کشور اعضاي اصلي شوراي اسلامي شهر مشهد از ۱۱ نفر به ۲۵ نفر و اعضاي علي البدل از ۵ نفر به ۱۰نفر افزايش يافته است.وي افزود: براساس ماده ۴۰ قانون مذکور تعداد اعضاي شوراهاي اسلامي روستاهايي که زير ۱۵۰۰نفر جمعيت دارند ۳نفر و بالاتر از آن ۵نفر است.

وي به تغيير مدرک متقاضيان ثبت نام در انتخابات شوراهاي اسلامي – شهر و روستا اشاره کرد و گفت: مدرک تحصيلي براي داوطلبان عضويت در شوراي اسلامي روستاهاي کمتر از ۲۰۰خانوار سواد خواندن و نوشتن و براي روستاهاي بيش از ۲۰۰خانوار مدرک ديپلم است.وي افزود: شرط مدرک تحصيلي در شهرهاي زير ۲۰هزار نفر جمعيت فوق ديپلم يا معادل آن و براي شهرهاي بيش از ۲۰هزار نفر ليسانس و يا معادل آن است.

اهميت انتخابات شوراها

براساس اصل ۱۰۰ قانون اساسي، براي پيشبرد برنامه هاي اجتماعي، اقتصادي، عمراني، بهداشتي، فرهنگي، آموزشي و ساير امور رفاهي از طريق همکاري مردم با توجه به مقتضيات محلي اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان يا استان با نظارت شورايي به نام شوراي ده، بخش، شهر، شهرستان يا استان صورت مي گيرد که اعضاي آن را مردم همان محل انتخاب مي کنند.اين اصل در کنار چند اصل ديگر قانون اساسي همچون اصول ششم، هفتم و اصول يکصد و يک تا يکصد و ششم قانون اساسي بيانگر اهميت شوراهاي اسلامي به عنوان يکي از ارکان نظام جمهوري اسلامي ايران است.اما نکته حائز اهميت درخصوص انتخابات شوراها به کانديداهاي اين نوع انتخابات برمي گردد.

رئيس جمهور بايد به رجل سياسي باشد، اعضاي مجلس خبرگان بايد داراي رتبه اجتهاد باشند، نمايندگان مجلس نيز بايد سابقه مديريتي و سياسي در پيشينه خود داشته باشند تا بتوانند از سوي مردم انتخاب شوند اما اعضاي شوراهاي شهر و روستا مردم عادي اند که تصميم مي گيرند در سرنوشت محل زندگي خود تاثير بگذارند.

 

بازخواني پرونده انتخابات شوراها

درخور اشاره است که دور اول انتخابات شوراها ۷ اسفندماه سال ۷۷ چند روز پس از برگزاري بيستمين سالروز پيروزي انقلاب برگزار شد.

دور دوم با مشارکت ۵۱ درصد از کل واجدان در ۹ اسفند ۸۱ برگزار گرديد. دور سوم 85.9.24 با مشارکت 64.83 درصد واجدان ۳ ماه زودتر همزمان با انتخابات مجلس خبرگان برگزار شد.

هر چند عمر قانوني هر دوره شوراها ۴ سال است ولي براي جلوگيري از تحميل هزينه هاي زياد در پي تصويب قانوني در مجلس مصوب شد انتخابات خبرگان با مجلس و انتخابات شوراها با رياست جمهوري برگزار شود.

براين اساس دور چهارم انتخابات شوراها که بايد آذرماه ۸۹ و براساس آخرين تصميم اسفند ۸۹ برگزار مي شد و ۹ ارديبهشت ۹۰ زمان پايان کار اعضاي سومين دوره شوراهاي شهر و روستا بود، با ۲۲ ماه تاخير در ۲۴ خرداد ۹۲ برگزار مي شود.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

  1. Piracetam گفت:

    شروع به کار شوراهای اسلامی از 9 اردیبهشت سال 1378 و همزمان با پیام روح‌الله خمینی در خصوص شوراها و با صدور پیام ویژه ای از سوی سیدعلی خامنه‌ای آغاز گردید. این نهاد مردمی فعالیت‌های گسترده و موثری در کل کشور دارد.

  2. Piracetam گفت:

    تبصره : کليه درآمدهاي شهرداري به حسابهايي که با تاييد شوراي اسلامي شهر در بانکها افتتاح مي شود واريز وطبق قانون مربوطه هزينه خواهد شد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

صفحه 1 از 11