شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید

لطفا ایمیل خود را وارد کنید

راهنمای عضویت

Delivered by FeedBurner

  متن کامل قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم ابلاغی توسط رئیس جمهور منتشر شد. حسن روحانی رئیس جمهور قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم را که شامل ۶۰ بند اصلاحی است، برای اجرا به وزارت اقتصاد ابلاغ کرده است. براساس این قانون، به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موظف شدند اطلاعات […]

جدول حداقل حقوق و مزایای کارگران مشمول قانون کار 1383 تا 1394 مطالب مرتبط : میزان حقوق و مزایای کارگران در سال ۱۳۹۳ + جدول حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار درسال 1394،هفده درصد افزایش یافت حقوق هر مدیر مشمول قانون کار 2727900 تومان حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار درسال […]

بخشنامه مزد 1394 کارگران ابلاغ شد   جهت دریافت بخشنامه     اینجا           کلیک کنید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشنامه حداقل مزد سال ۱۳۹۴ مشمولان قانون کار را برای اجرا ابلاغ کرد. به گزارش مهر، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشنامه حداقل مزد سال ۱۳۹۴ مشمولان قانون کار را برای اجرا […]

حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار درسال 1394 در جلسه یکشنبه شب شورای عالی کار، نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار را با ۱۷ درصد افزایش نسبت به سال جاری معادل ۷۱۲۴۲۵ تومان تعیین و تصویب کردند. به گزارش خبرنگار مهر، با نشست یکشنبه شب شورای […]

مطالب مرتبط : پلمپ دفاتر قانونی از طریق اداره پست مرکزی مهلت پلمپ دفاتر قانونی سال 1393تا آخر اسفند 1392 اطلاعیه تهیه دفاتر کل و روزنامه و پلمپ در اداره ثبت شرکتها انواع اظهارنامه های مالیاتی و مواعد قانونی تسلیم آنها آخرین فرصت بخشودگی 100درصد جرائم تامین اجتماعی پایان مردادماه فرصت ارائه دستی یا پستی […]

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در راستاي شفاف سازي مبادلات تجاري و فعاليت هاي مالي، همسو با اهداف طرح تحول اقتصادي و قانون ماليات بر ارزش افزوده و اجراي تبصره يک ماده ۷۱ قانون نظام صنفي و ماده ۱۲۱ قانون برنامه پنجساله پنجم جمهوري اسلامي ايران، تجهيز واحدهاي صنفي به صندوق مکانيزه فروش مورد […]

براساس مصوبه مجلس کارمندان دولت که ماهانه کمتر از مطالب مرتبط : معافیت مالیاتی حقوق در سال 1394 سقف معافیت مالیاتی در بودجه 93 دانلود جدول مالیاتی ۹۳ حقوق و دستمزد سقف معافیت مالیاتی به 100 میلیون ریال در سال، افزایش یافت. سقف مالیات حقوق سال 1394 بخشنامه جدول معافیت مالیاتی حقوق کارکنان بخش خصوصی […]

  رضا جلالی کارشناس ارشد حسابداری - مدیریت مالی تلفن 09155010098   رضا جلالی کارشناس ارشد حسابداری - مدیریت مالی تلفن 09155010098

به وب سایت حسابداری دات کام ، رضا جلالی ، خوش آمدید.سرویس ویژه مشاوره تلفنی در مشهد ۹۰۹۵۱۱۰۰۹۸ و سایر شهرستانها ۰۹۱۵۵۰۱۰۰۹۸

 

سیستم حسابداری دولتی امریکا

1 . چارچوب نظری

در آمریکا دو نهاد “GASB” و “FASAB” مسئول تدوین استانداردهای حسابداری بخش عمومی هستند که FASAB مفاهیم و استانداردهایی را برای دولت مرکزی و نهادهای آن، و GASB نیز مفاهیم و استانداردهایی را برای دولتهای محلی و نماینده‌های آنها منتشر ساخته‌اند. این مفاهیم عبارتند از:

الف.    FASAB

 • ·    مفهوم شماره 1: اهداف گزارشگری مالی دولت مرکزی
 • ·    مفهوم شماره 2: واحد گزارشگر و گزارشگری آن
 • ·    مفهوم شماره 3: بحث و تحلیل مدیریت
 • ·    مفهوم شماره 4: استفاده‌کنندگان و ویژگیهای کیفی گزارش مالی تلفیقی دولت مرکزی آمریکا
 • ·    مفهوم شماره 5: تعاریف عناصر و معیارهای اولیه شناخت صورتهای مالی بر مبنای تعهدی
 • ·    مفهوم شماره 6: تفکیک اطلاعات اساسی، اطلاعات تکمیلی الزامی، و سایر اطلاعات همراه

ب .     GASB:

 • ·    مفهوم شماره 1: اهداف گزارشگری مالی
 • ·    مفهوم شماره 2: گزارشگری امور خدماتی دولت
 • ·    مفهوم شماره 3: روشهای اطلاع‌رسانی در گزارشهای مالی خارجی با مقاصد عام که شامل صورتهای مالی اساسی است.
 • ·    مفهوم شماره 4: عناصر صورتهای مالی
 • ·    مفهوم شماره 5: تجدیدنظر شده مفهوم شماره 2

2 . مبانی حسابداری

در سطح حسابهای مستقل دولتی از مبنای تعهدی تعدیل شده با تاکید بر معیار جریان منابع مالی جاری استفاده می شود. 

در سطح حسابهای مستقل وجوه سرمایه‌ای و حسابهای مستقل وجوه امانی از مبنای تعهدی کامل با تأکید بر جریان منابع اقتصادی استفاده می‌شود.

مبنای مورد استفاده در تهیه صورتهای مالی جامع، مبنای تعهدی کامل با تأکید بر جریان منابع اقتصادی است.

مبنای مورد استفاده در تهیه صورتهای مالی دولت مرکزی آمریکا، تعهدی کامل با تأکید بر جریان منابع اقتصادی است.

 

 

3 . حسابهای مستقل

حسابهای مستقل در سطح دولتهای محلی و ایالتی

 1. حسابهای مستقل وجوه دولتی شامل دو دسته کلی:

ü قابل مصرف (Spendable) که خود شامل 4 نوع وجوه می شود.

 • ·    وجوه محدود شده:

مبالغ محدود شده توسط تأمین‌کنندگان آنها (مثل اهداکنندگان؛ اعتباردهندگان، دارندگان اوراق قرضه) یا قوانین و مقررات. در نتیجه این مبالغ مختص اهداف خیلی خاصی بوده و نمی‌توان آنها را در جهت اهداف دیگری مصرف نمود.

 • ·    وجوه تعهد شده:

مبالغ محدود شده توسط خود دولت با اهداف خاص، که صرفاً سطوح بالای مقامات دولتی دارای اختیار تصمیم‌گیری می‌تواند از آنها استفاده نمایند و هیچ شخص یا نهادی نمی‌تواند از آن مبالغ برای اهداف دیگری استفاده نماید مگر اینکه با مجوز دولت باشد.

 • ·    وجوه تخصیص یافته:

مبالغی که دولت قصد دارد از آن مبالغ برای مقاصد خاصی استفاده کند. این قصد ممکن است از طریق نهاد حاکم یا نهاد یا دستگاهی که نهاد حاکم به آن تفویض اختیار کرده است، بیان شود.

 • ·    وجوه تخصیص نیافته:

مبالغی که به هیچ وجه محدودیتی بر آنها وجود ندارد و در حساب مستقل عمومی گزارش می‌شوند.

ü /Non spendable غیرقابل مصرف:

اقلامی که قابل خرج کردن نمی‌باشند (مثل موجودی کالا) یا اقلامی که مجوز مصرف آنها وجود ندارد (مثل وجوه موقوفه).

 1. حسابهای مستقل وجوه سرمایه‌ای شامل:
 • ·    وجوه خدمات و تدارکات داخلی:

این وجوه برای خرید کالاها و خدمات مورد نیاز دستگاهها و نهادهای دولتی مصرف می‌شود و این حساب مستقل مشابه واحدهای تجاری انتفاعی عمل می‌کند.

 • ·    حساب مستقل وجوه انتفاعی

در این حساب مستقل کالا و خدمات تولید شده و به مردم عرضه می‌شود و از این طریق به دنبال کسب سود می‌باشد.

 1. حسابهای مستقل وجوه امانی شامل:
 • ·    وجوه امانی بازنشستگی:

این حساب مستقل ایجاد می‌شود تا امور مربوط به تأمین‌ آتیه کارکنان شاغل در دستگاههای دولتی و خصوصی را در زمان بازنشستگی و از کارافتادگی به عهده بگیرد.

 • ·    وجوه امانی با اهداف خصوصی
 • ·    وجوه امانی سرمایه‌گذاری
 • ·    وجوه نمایندگی

حساب های مستقل در سطح دولت مرکزی

استانداردهای حسابداری دولت مرکزی ایالات متحده (که توسط (FASAB) منتشر می‌شود بر حسابداری حسابهای مستقل تمرکز نمی‌کند اما کنگره به صورت منظم قوانینی را مصوب کرده است که برای اهداف مختلف حسابهای مستقلی را ایجاد، تعریف و تعدیل کرده است. حسابداری حسابهای مستقل به این سبب مورد نیاز سازمانهای دولت مرکزی است که پیروی آنها از الزامات قانونی مصوب مربوط به حسابهای مستقل دولت فدرال جهت انجام فعالیتهای خاص و گزارشگری مالی را نشان دهد.

2 گروه کلی حساب مستقل در حسابداری دولت مرکزی یافت می‌شود: (1) حسابهای مستقل که برای منابع حاصل از مالیات عمومی و قدرت درآمد استفاده می‌شود یا حساب مستقلهایی که به عملیات تجاری دولت می‌پردازند و (2) حسابهای مستقلی که برای منابع نگهداری شده و مدیریت شده توسط دولت به نیابت از دیگران یا به صورت امانی به حساب گرفته می‌شوند. در این دو نوع اصلی 6 گروه حساب مستقل قرار دارد:

حسابهای مستقل وجوه عمومی: منابع حاصل از مالیات بر درآمد و منابعی که محدودیتی بر آنها تحمیل نشده است را به حساب می‌گیرد. این منابع برای اموری مانند دفاع ملی، بهره بدهیهای عمومی و برنامه‌های اجتماعی مصرف می‌شود.

 1. 1.  حساب مستقل وجوه اختصاصی: همانند حساب مستقل درآمدهای اختصاصی دولتهای محلی، این حساب مستقل منابعی را که به برنامه‌ها و فعالیتهای خاص اختصاص دارد را به حساب می‌گیرد. این منابع معمولاً از محل عوارض و پرداختهای اجباری تأمین می‌شوند.
 2. 2.  حساب مستقل وجوه انتفاعی: این حساب مستقل نیز همانند حساب مستقل وجوه انتفاعی در دولتهای محلی و ایالتی به فعالیتهای تجاری دولت مرکزی می‌پردازد. یکی از مهمترین حسابهای مستقل این گروه، حساب مستقل وجوه خدمات پستی است.
 3. 3.  مدیریت (شامل حساب مستقل وجوه): این حسابهای مستقل وجوه حاصل از 2 یا چند اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه را به منظور انجام یک هدف یا پروژه مشترک ادغام می‌کند اما دربردارنده چرخه عملیاتی نیست.
 4. 4.  حساب مستقل وجوه امانی: این حساب مستقل به منظور به حساب گرفتن دریافتهایی به نیابت از سایر افراد برای استفاده در اجرای یک هدف خاص یا دریافتهای امانی اجباری براساس توافقات یا قانون، ایجاد می‌شود.
 5. 5.  حساب مستقل وجوه سپرده: حسابهای دریافت و مخارج ترکیب شده که منظور به حساب گرفتن دریافتهایی که برای پرداخت یا انتقال به سایر حسابهای مستقل یا افراد به صورت موقت سپرده‌گذاری می‌شود، ایجاد شده است.

4 . صورتهای مالی اساسی و سایر گزارشها

بخش اول: گزارشگری مالی دولتهای ایالتی و محلی آمریکا

 1. تجزیه و تحلیل مدیریت: در این صورت باید      صورتهای مالی اساسی معرفی شده و نتایج بررسی تحلیلی از فعالیتهای مالی دولت      ارائه گردد. هر چند که اطلاعات ارائه شده در این صورت مالی      ماهیت تکمیلی دارند، اما باید قبل از صورتهای مالی اساسی ارائه شوند. این      صورت باید شامل اطلاعات اضافی مورد نیاز به منظور فراهم      نمودن تحلیلی ساده و عینی از فعالیتهای مالی دولت، مبتنی بر حقایق و شرایطی      که مدیریت از آن آگاهی دارد، باشد. در این صورت مالی،      اطلاعات مقایسه‌ای صورتهای مالی جامع سال جاری با سال قبل نیز ارائه می‌شود.      این صورت باید تحلیلی از وضعیت مالی کلی دولت و نتایج عملیات آن را به منظور کمک به      استفاده‌کنندگان در ارزیابی وضعیت مالی و میزان بهبود یا عدم بهبود آن ارائه      کند. علاوه بر این، صورت مزبور باید شامل      تحلیلی از تغییرات قابل ملاحظه‌ای که در حسابهای مستقل رخ      داده و انحرافات بودجه‌ای عمده نیز باشد. در مورد داراییهای      سرمایه‌ای و بدهیهای بلند مدت نیز باید توصیفی از فعالیتهای      انجام شده در طی سال ارائه گردد.
 2. صورتهای مالی اساسی: صورتهای مالی اساسی شامل موارد زیر      می‌شود:

الف.    صورتهای مالی حسابهای مستقل: صورتهای مالی حسابهای مستقل مجموعه‌ای از صورتهای مالی است که بر اطلاعاتی را جع به حسابهای مستقل مهم انتفاعی و دولتی تأکید دارد. صورتهای مالی حسابهای مستقل علاوه براین نباید اطلاعاتی در مورد حسابهای مستقل امانی دولتی و واحدهای تشکیل‌دهنده که ماهیتاً امانی هستند، را نیز دربگیرد. این صورتهای مالی به شرح زیرند:

3       حسابهای مستقل وجوه دولتی که عبارتند از:

 • ·      ترازنامه
 • ·      صورت درآمد، هزینه، و تغییرات در حساب مازاد تخصیص نیافته

3       حسابهای مستقل وجوه سرمایه‌ای که عبارتند از:

 • ·      صورت خالص داراییها (ترازنامه)
 • ·      صورت درآمدها، هزینه‌ها، و تغییرات در خالص داراییهای حساب مستقل (حقوق مالکانه)
 • ·      صورت جریان وجوه نقد

3       حسابهای مستقل وجوه امانی

 • ·      صورت خالص داراییهای امانی
 • ·      صورت تغییرات در خالص داراییهای امانی

ب .     صورتهای مالی جامع: مهمترین تغییری که در بیانیه شماره 34 ایجاد شده الزام دولتهای محلی و ایالتی برای تهیه صورتهای مالی است که اطلاعات جامعی برای کل عملیات دولت فراهم می‌کند. این صورتها برمبنای حسابدرای تعهدی و معیار اندازه‌گیری جریانهای منابع اقتصادی تهیه می‌شود. این صورتهای مالی به صورت جداگانه اطلاعات مربوط به فعالیتهای دولتی و فعالیتهای انتفاعی را به همراه واحدهای تابعه نمایش می‌دهد. صورتهای مالی جامع، اطلاعات مالی مربوط به فعالیتهای امانی دولت را شامل نمی‌شود. این اطلاعات به صورت جداگانه در صورتهای مالی حسابهای مستقل وجوه امانی نمایش داده می‌شود، زیرا منابع مربوط به فعالیتهای امانی متعلق به دیگران است و برای پشتیبانی برنامه‌های دولت در دسترس نیست. در این صورتها باید تمامی داراییها، بدهیها، درآمدها، هزینه‌ها، و سود و زیانهای غیرعملیاتی گزارش شده و بین فعالیتهای بازرگانی و دولتی تفاوت قائل شده و هر کدام را در یک ستون جداگانه ارائه نمود. این صورتهای مالی به شرح زیرند:

3    صورت خالص داراییهای دولت: که در آن کلیه داراییها اعم از مالی و سرمایه‌ای و بدهیها اعم از جاری و بلند مدت و خالص داراییها برای واحد گزارشگر و به تفکیک نوع فعالیت و برحسب دولت اصلی و واحدهای تابعه منعکس می‌گردد. ویژگی بارز صورت خالص داراییها، ارائه اطلاعات داراییهای سرمایه‌ای به بهای تمام شده تاریخی منهای استهلاک انباشته و بدهیهای بلند مدت است. از برخی لحاظ این نخستین بار است که دولت داراییهای زیربنایی مانند جاده‌ها، پلها و سیستمهای روشنایی خیابانها را در صورتهای مالی خود گزارش می‌کند (پیشتر از این، گزارش این اطلاعات اختیاری بوده است). انتخاب بهای تمام شده تاریخی در مقابل ارزش منصفانه آنها نشان‌دهنده تأکید اصلی بر گزارشگری بهای تمام شده عملیات در مقابل گزارشگری وضعیت مالی است، به این معنی که بهای تمام شده ارائه خدمات چه میزان شده است. در مقابل بهای تمام شده خدمات به قیمت امروز چقدر می‌شود. در این صورت مالی خالص داراییها به سه گروه تقسیم می‌شود: سرمایه‌گذاری در داراییهای سرمایه‌ای پس از کسر بدهیهای مربوطه، محدود شده برای اهداف خاص، و نامحدود.

3    صورتحساب فعالیتهای دولت: که در آن کلیه درآمدها و هزینه‌ها و خالص درآمد یا هزینه و تغییر در خالص داراییها، برحسب وظایف و برنامه‌ها و به تفکیک دولت اصلی و واحدهای تابعه منعکس می‌شود. این صورتحساب باید به شکلی ارائه شود که هزینه‌ها و درآمدها و خالص درآمد (هزینه)‌های هر کدام از وظایف دولت را نشان دهد. هزینه‌ها باید دربردارنده تمامی هزینه‌های مستقیم باشد. درآمدهای عمومی نظیر مالیات و اقلام غیرمترقبه و خاص باید به صورت جداگانه گزارش شوند. تا در نهایت به رقم تغییر در خالص داراییهای دولت در طی دوره برسیم. اقلام خاص عبارتست از معاملات بااهمیت یا سایر رویدادهایی که غیرمعمول یا غیرمکرر بوده و در کنترل مدیریت می‌باشد.

ج .     یادداشتهای همراه صورتهای مالی: این یادداشتها در بردارنده توضیحاتی هستند که اطلاعات ضروری را جهت تسهیل فرآیند درک صورتهای مالی توسط استفاده‌کننده ارائه می‌کند.

اطلاعات تکمیلی مورد نیاز: علاوه بر تجزیه و تحلیل مدیریت، باید اطلاعات تکمیلی دیگری نظیر جداول مقایسه‌ای بودجه‌ای و سایر اطلاعات الزامی طبق بیانیه‌های قبلی نیز به همراه صورتهای مالی مالی اساسی ارائه شود. این اطلاعات به تفضیلی‌تر بوده و برای بیش از یکسال ارائه می‌شوند. جداول مقایسه‌ای بودجه‌ای برای حسابهای مستقل دولتی که بودجه سالانه دریافت می‌کنند، تهیه می‌شود. این جداول برای تشریح این موضوع است که آیا منابع براساس بودجه مورد قبول دولتی تحصیل شده و به مصرف رسیده‌اند یا خیر. جداول مقایسه‌ای بودجه‌ای باید شامل (الف) اصل بودجه، (ب) بودجه نهایی تخصیص یافته برای دوره گزارشگری، و (پ) جریانات ورودی، خروجی، و مانده‌های واقعی بیان شده بر حسب مبنای بودجه دولتی باشد. اطلاعات مربوط به داراییهای زیربنایی نیز جزء این اطلاعات می‌باشد.

صورتهای مالی ترکیبی و جداگانه حسابهای مستقل و جداول: در گزارشهای مالی جامع سالانه، صورتهای مالی جداگانه و ترکیبی برای حسابهای مستقل وجوه دولتی و وجوه سرمایه‌ای نیز تهیه و ارائه می‌شود.

صورت تغییرات در داراییهای سرمایه‌ای: برای گزارش وضعیت داراییهای سرمایه‌ای دستگاه اجرایی به کار می‌رود.

صورت تغییرات در بدهیهای بلند مدت: برای گزارش وضعیت بدهیهای بلند مدت عمومی دستگاه اجرایی استفاده می‌شود.

صورت تطبیق صورتهای مالی حسابهای مستقل با صورتهای مالی دستگاه اجرایی: با توجه به اینکه مبنای حسابداری صورتهای مالی حسابهای مستقل، تعهدی تعدیل شده و معیار اندازه‌گیری آنها، جریان منابع مال است، بنابراین اطلاعات ارائه شده در این صورتها با اطلاعات ارائه شده در صورتهای مالی جامع دستگاه اجرایی متفاوت است. از این رو، تهیه صورتی که بتواند ارقام این صورتها را با یکدیگر منطبق کند، ضروری است.

بخش دوم: گزارشگری مالی دولت مرکزی

ü     گزارشگری خود دولت مرکزی:

 1. صورت خالص هزینه‌ها[1]:      این صورت خالص هزینه‌های عملیات دولت را طی یک سال مالی نشان می‌دهد که در این صورت مالی      هزینه‌ها براساس واحدهای مشخص شده توسط قانون طبقه‌بندی می‌شوند. هزینه‌ها و      درآمدهای تحقق یافته توسط دوایر عموماً براساس مبنای تعهدی ارائه می‌شوند، در      حالیکه بودجه هزینه‌ها و درآمدها را براساس تعهدات و مخارج (پرداختها)      برمبنای نقدی ارائه می‌کند. در این صورت مالی،      هزینه‌ها و درآمدهای تحقق یافته بین دوایر و واحدهای مربوطه تقسیم می‌شود تا      پاسخگویی بیشتری با نشان دادن رابطه خالص هزینه‌های سازمان با هزینه‌های سطح      دولت فراهم شود. این صورت متشکل از سه بخش (الف) هزینه‌های ناخالص (کل هزینه‌های      دوایر و واحدها که برمبنای علت و معلولی تخصیص یافته‌اند)، (ب) درآمد کسب شده      توسط دولت از طریق ارائه کالاها و خدمات به جامعه، و (ج) خالص هزینه که      از کسر درآمدها از هزینه‌های ناخالص بدست می‌‌آید، می‌باشد.
 2. صورت عملیات و تغییرات در خالص وضعیت[2]

این صورت مالی نتایج عملیات دولت را که شامل نتایج فعالیت حسابهای مستقل می‌باشد، نشان می‌دهد و شامل درآمدهای کسب شده‌ای است که اساساً از طریق اخذ مالیات، جرایم و غرامتها ایجاد شده است. همچنین این صورت، هزینه عملیات دولت را خالص از درآمد کسب شده حاصل از فروش کالا و خدمات به عموم نیز پوشش می‌دهد و دربردارنده هر گونه تعدیلات و فعالیتهای شناسایی نشده‌ای است که خالص وضعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 1. صورت مغایرت درآمد (یا هزینه) خالص عملیاتی و مازاد (یا      کسری) بودجه واحد[3]

هدف این صورت افزایش پاسخگویی دولت مرکزی در قبال بودجه می‌باشد که این امر از طریق تطبیق نتایج حاصل از عملیات مبتنی بر مبنای تعهدی با نتایج ”بودجه واحد“ مبتنی بر مبنای نقدی حاصل می‌شود. اصطلاح ”بودجه واحد“ اشاره به بودجه‌ای دارد که تمامی فعالیتهای دولتی، اعم از ”مشمول بودجه“[4] و ”خارج از بودجه“، را شامل می‌شود.

 1. صورت تغییرات در وضعیت نقدی دولت با بودجه واحد

هدف اصلی این صورت، گزارش رابطه کسری بودجه واحد با تغییر در تراز نقدی عملیاتی دولت و مانده بدهیها است. این صورت بیانگر این موضوع است که چرا کسری بودجه واحد منجر به تغییری به همان میزان، در تراز نقدی عملیات دولت نشده است. در این صورت کسری بودجه واحد با تغییر در وجوه نقد عملیاتی در طی سال مالی مغایرت‌گیری می‌شود و توضیح داده می‌شود که چگونه کسری بودجه تأمین مالی شده است. کسری بودجه ناشی از پرداختها (مخارج) مازاد بر دریافتها در طی سال مالی خاصی است.

 1. ترازنامه

در ترازنامه داراییها و بدهیهای دولت نشان داده می‌شود. هنگامی که ترازنامه با گزارش مباشرت ترکیب می‌شود، این اطلاعات شناخت و آگاهی جامعتری از وضعیت مالی دولت به دست می‌دهد. تمامی اقلام و سرفصلهای ترازنامه در یادداشتهای پیوست صورتهای مالی تشریح می‌گردند.

داراییها: شامل منابع دولتی است که برای نیازهای آینده باقی می‌ماند. بااهمیت‌ترین داراییهایی که در ترازنامه گزارش می‌شوند، داراییهای ثابت مشهود، موجودی کالا و وامهای دریافتنی است. همچنین دیگر داراییهای بااهمیتی وجود دارد که خارج از داراییهای ارائه شده در ترازنامه می‌باشند. این منابع شامل داراییهای مباشرتی می‌شود که شامل منابع طبیعی، قدرت اخذ مالیات، سیاستهای پولی، و قدرت چاپ اسکناس می‌باشد.

بدهیها و خالص وضعیت: بدهیها تعهدات دولت است که ناشی از فعالیتهای گذشته بوده و منجر به مصرف منابع مالی می‌شود. مهمترین بدهیهای گزارش شده در ترازنامه، اوراق قرضه دولتی و بهره معوق و حقوق و مزایای پرداختی به کارکنان دولت است. همچنین بدهیها شامل تعهدات مربوط به تأمین اجتماعی نیز می‌باشد.

 1. صورت تأمین اجتماعی

در این صورت برآوردی از وضعیت مهمترین برنامه‌های خدمات اجتماعی، امنیت اجتماعی، خدمات پزشکی و درمانی، راه‌آهن و سایر نهادهای اجتماعی فراهم می‌آورد. برآوردها، داده‌های آماری پیش‌بینی شده مبتنی بر مفروضات اقتصادی هستند.

ü     گزارشگری سازمان های دولت مرکزی:

 1. 1.  ترازنامه (یا صورت وضعیت مالی)
 2. 2.  صورت خالص هزینه ها
 3. 3.  صورت تغییرات در خالص وضعیت

4. صورت منابع بودجه ای: این صورت مالی بر مبنای بودجه (و نه مبنای تعهدی) تهیه می شود. منابع نقدی در دسترس و پرداختهای نقدی طی سال را نمایش می دهد.

5. صورت فعالیتهای تامین مالی: صورت منابع بودجه ای را به صورت خالص هزینه ها مرتبط می سازد. در واقع این صورت، صورت مغایرت بین صورت خالص هزینه ها (که برمبنای تعهدی تهیه می شود) و بودجه (که نقدی است) می باشد.

6. صورت فعالیتهای امانی: برای سازمان های دولت مرکزی تهیه می شود که وجوهی را دریافت می کنند و باید این وجوه رابه خزانه داری انتقال دهند.

 1. 7.  صورت بیمه اجتماعی

5. مبانی بودجه‌بندی

مبنای بودجه‌بندی هم در سطح دولت مرکزی و هم در سطح دولتهای محلی و ایالتی نقدی است.

6 . ارتباط بین سیستم حسابداری و بودجه

با توجه به اینکه منابع مالی نهادهای دولتی از طریق بودجه تأمین می‌شود، این نهادها باید در مقابل دولت، از جهت نحوه مصرف این بودجه پاسخگو باشند. یکی از روشهای پاسخگویی ارائه اطلاعاتی مبنی بر نحوه مصرف و میزان مصرف این منابع می‌باشد. برای این منظور معمولاً در پایان سال گزارشی توسط نهادهای دولتی تهیه می‌گردد که در آن اطلاعات مربوط به میزان منابع دریافتی از طریق بودجه و میزان و چگونگی مصرف آنها مشخص می‌شود. چنانچه مبنای مورد استفاده در حسابداری نهادهای دولتی و تهیه صورتهای مالی آنها، تعهدی باشد و بودجه‌بندی هم از نوع عملیاتی باشد و به عبارتی مبتنی بر حسابداری تعهدی باشد، همان صورتهای مالی که توسط نهادهای دولتی تهیه می‌شود برای ادای وظیفه پاسخگویی یاد شده کافی خواهد بود اما در صورتیکه مبنای حسابداری تعهدی و بودجه‌بندی از نوع عملیاتی نباشد باید گزارشی تهیه نمود که نتایج حاصل از این دو مبنا را با هم مطابقت دهد. از این گزارش معمولاً به عنوان صورت تطبیق بودجه (تفریغ بودجه) یاد می‌شود. از این رو گزارش یاد شده در کشورهایی که بودجه‌بندی آنها عملیاتی نیست، تهیه می‌شود.

با توجه به اینکه مبنای بودجه‌بندی در آمریکا نقدی است، لذا باید صورت مغایرت (تطبیقی) بودجه تهیه شود. گزارشهای تهیه شده در این رابطه، در سطح دولتهای محلی و ایالتی و دولت مرکزی متفاوت از هم می‌باشد و به شرح زیر است:

 • ·    در سطح دولتهای محلی و ایالتی

طبق بیانیه شماره 34، صورت مقایسه‌ای بودجه باید برای حساب مستقل عمومی و هر حساب مستقل درآمدی خاص عمده‌ای که به لحاظ قانونی در بودجه سالانه پذیرفته شده است، تهیه شود. ممکن است این صورت همراه با صورتهای مالی اساسی ارائه شود و یا اینکه همراه با اطلاعات تکمیلی الزامی (RSI) ارائه شود. در صورت مقایسه‌ای بودجه باید علاوه بر اطلاعات مربوط به بودجه نهایی، اطلاعات مربوط به بودجه پذیرفته شده اولیه و جریانهای ورودی و خروجی واقعی و مانده آنها که براساس مبنای بودجه‌بندی دولت بیان شده‌اند، نیز ارائه شود. دولتهای محلی در تهیه این صورت و شکل آن از انعطاف‌پذیری خاصی برخوردارند. در بیانیه شماره 41، انواع و نحوه تهیه جداول مقایسه‌ای بودجه‌ای مطرح شده است.

 • ·    در سطح دولت مرکزی:

طبق بیانیه‌های FASAB، دولت مرکزی باید صورتهای مقایسه‌ای بودجه‌ای تهیه کند که در آن صورتها، درآمد یا هزینه خالص عملیاتی با مازاد یا کسری بودجه واحد مطابقت داده شود. در این صورتها همچنین باید تغییر در وضعیت نقدی دولت با مازاد یا کسری بودجه واحد نیز مطابقت داده شود.

 

 

 

7 . استانداردها

استانداردهای حسابداری دولتی در آمریکا در دو بخش دولتهای محلی و ایالتی و دولت مرکزی تهیه می‌شوند. مسئول تدوین استانداردها دولتهای محلی و ایالتی، GASB و مسئول تدوین استانداردهای دولت مرکزی FASAB است. لیست استانداردهای مصوب این دو نهاد به ترتیب به شرح زیرند:

ü استاندارد های مصوب GASB:

    بیانیه ها

Statement No. 56 Codification of Accounting and Financial Reporting Guidance Contained in the AICPA Statements on Auditing Standards (Issued 03/09)

Statement No. 55 The Hierarchy of Generally Accepted Accounting Principles for State and Local Governments (Issued 03/09)

Statement No. 54 Fund Balance Reporting and Governmental Fund Type Definitions (Issued 03/09)

Statement No. 53 Accounting and Financial Reporting for Derivative Instruments (Issued 06/08)

Statement No. 52 Land and Other Real Estate Held as Investments by Endowments (Issued 11/07)

Statement No. 51 Accounting and Financial Reporting for Intangible Assets (Issued 06/07)

Statement No. 50 Pension Disclosures—an amendment of GASB Statements No. 25 and No. 27 (Issued 05/07)

Statement No. 49 Accounting and Financial Reporting for Pollution Remediation Obligations (Issued 11/06)

Statement No. 48 Sales and Pledges of Receivables and Future Revenues and Intra-Entity Transfers of Assets and Future Revenues (Issued 09/06)

Statement No. 47 Accounting for Termination Benefits (Issued 06/05)

Statement No. 46 Net Assets Restricted by Enabling Legislation—an amendment of GASB Statement No. 34 (Issued 12/04)

Statement No. 45 Accounting and Financial Reporting by Employers for Postemployment Benefits Other Than Pensions (Issued 6/04)

Statement No. 44 Economic Condition Reporting: The Statistical Section—an amendment of NCGA Statement 1 (Issued 5/04)

Statement No. 43 Financial Reporting for Postemployment Benefit Plans Other Than Pension Plans (Issued 4/04)

Statement No. 42 Accounting and Financial Reporting for Impairment of Capital Assets and for Insurance Recoveries (Issued 11/03)

Statement No. 41 Budgetary Comparison Schedules—Perspective Differences—an amendment of GASB Statement No. 34 (Issued 5/03)

Statement No. 40 Deposit and Investment Risk Disclosures—an amendment of GASB Statement No. 3 (Issued 3/03)

Statement No. 39 Determining Whether Certain Organizations Are Component Units—an amendment of GASB Statement No. 14 (Issued 5/02)

Statement No. 38 Certain Financial Statement Note Disclosures (Issued 6/01)

Statement No. 37 Basic Financial Statements—and Management’s Discussion and Analysis—for State and Local Governments: Omnibus—an amendment of GASB Statements No. 21 and No. 34 (Issued 6/01)

Statement No. 36 Recipient Reporting for Certain Shared Non exchange Revenues—an amendment of GASB Statement No. 33 (Issued 4/00)

Statement No. 35 Basic Financial Statements—and Management’s Discussion and Analysis—for Public Colleges and Universities—an amendment of GASB Statement No. 34 (Issued 11/99)

Statement No. 34 Basic Financial Statements—and Management’s Discussion and Analysis—for State and Local Governments (Issued 6/99)

Statement No. 33 Accounting and Financial Reporting for None exchange Transactions (Issued 12/98)

Statement No. 32 Accounting and Financial Reporting for Internal Revenue Code Section 457 Deferred Compensation Plans–a recission of GASB Statement No. 2 and an amendment of GASB Statement No. 31 (Issued 10/97)

Statement No. 31 Accounting and Financial Reporting for Certain Investments and for External Investment Pools (Issued 3/97)

Statement No. 30 Risk Financing Omnibus–an amendment of GASB Statement No. 10 (Issued 2/96)

Statement No. 29 The Use of Not-for-Profit Accounting and Financial Reporting Principles by Governmental Entities (Issued 8/95)

Statement No. 28 Accounting and Financial Reporting for Securities Lending Transactions (Issued 5/95)

Statement No. 27 Accounting for Pensions by State and Local Governmental Employers (Issued 11/94)

Statement No. 26 Financial Reporting for Postemployment Healthcare Plans Administered by Defined Benefit Pension Plans (Issued 11/94)

Statement No. 25 Financial Reporting for Defined Benefit Pension Plans and Note Disclosures for Defined Contribution Plans (Issued 11/94)

Statement No. 24 Accounting and Financial Reporting for Certain Grants and Other Financial Assistance (Issued 6/94)

Statement No. 23 Accounting and Financial Reporting for Refundings of Debt Reported by Proprietary Activities (Issued 12/93)

Statement No. 22 Accounting for Taxpayer-Assessed Tax Revenues in Governmental Funds (Issued 12/93)

Statement No. 21 Accounting for Escheat Property (Issued 10/93)

Statement No. 20 Accounting and Financial Reporting for Proprietary Funds and Other Governmental Entities That Use Proprietary Fund Accounting (Issued 9/93)

Statement No. 19 Governmental College and University Omnibus Statement–an amendment of GASB Statements No. 10 and 15 (Issued 9/93)

Statement No. 18 Accounting for Municipal Solid Waste Landfill Closure and Postclosure Care Costs (Issued 8/93)

Statement No. 17 Measurement Focus and Basis of Accounting–Governmental Fund Operating Statements: Amendment of the Effective Dates of GASB Statement No. 11 and Related Statements–an amendment of GASB Statements No. 10, 11, and 13 (Issued 6/93)

Statement No. 16 Accounting for Compensated Absences (Issued 11/92)

Statement No. 15 Governmental College and University Accounting and Financial Reporting Models (Issued 10/91)

Statement No. 14 The Financial Reporting Entity (Issued 6/91)

Statement No. 13 Accounting for Operating Leases with Scheduled Rent Increases (Issued 5/90)

Statement No. 12 Disclosure of Information on Postemployment Benefits Other Than Pension Benefits by State and Local Governmental Employers (Issued 5/90)

Statement No. 11 Measurement Focus and Basis of Accounting–Governmental Fund Operating Statements (Issued 5/90)

Statement No. 10 Accounting and Financial Reporting for Risk Financing and Related Insurance Issues (Issued 11/89)

Statement No. 9 Reporting Cash Flows of Proprietary and Nonexpendable Trust Funds and Governmental Entities That Use Proprietary Fund Accounting (Issued 9/89)

Statement No. 8 Applicability of FASB Statement No. 93,”Recognition of Depreciation by Not-for-Profit Organizations,” to Certain State and Local Governmental Entities (Issued 1/88)

Statement No. 7 Advance Refundings Resulting in Defeasance of Debt (Issued 3/87)

Statement No. 6 Accounting and Financial Reporting for Special Assessments (Issued 1/87)

Statement No. 5 Disclosure of Pension Information by Public Employee Retirement Systems and State and Local Governmental Employers (Issued 11/86)

Statement No. 4 Applicability of FASB Statement No. 87, “Employers’ Accounting for Pensions,” to State and Local Governmental Employers (Issued 9/86)

Statement No. 3 Deposits with Financial Institutions, Investments (including Repurchase Agreements), and Reverse Repurchase Agreements (Issued 4/86)

Statement No. 2 Financial Reporting of Deferred Compensation Plans Adopted under the Provisions of Internal Revenue Code Section 457 (Issued 1/86)

Statement No. 1 Authoritative Status of NCGA Pronouncements and AICPA Industry Audit Guide (Issued 7/84)

بیانیه های مفاهیم GASB:

GASB Concepts Statement No. 5 Service Efforts and Accomplishments Reporting—an amendment of GASB Concepts Statement No. 2 (November 2008)

GASB Concepts Statement No. 4 Elements of Financial Statements (June 2007)

GASB Concepts Statement No. 3 Communication Methods in General Purpose External Financial Reports That Contain Basic Financial Statements (April 2005)

GASB Concepts Statement No. 2 Service Efforts and Accomplishments Reporting—as amended by GASB Concepts Statements No. 3 and 5 (November 2008)

GASB Concepts Statement No. 2 Service Efforts and Accomplishments Reporting (April 1994)

GASB Concepts Statement No. 1 Objectives of Financial Reporting (May 1987)

تفاسیر GASB:

GASB Interpretation No. 6 Recognition and Measurement of Certain Liabilities and Expenditures in Governmental Fund Financial Statements—an interpretation of NCGA Statements 1, 4, and 5; NCGA Interpretation 8; and GASB Statements No. 10, 16, and 18 (March 2000)

GASB Interpretation No. 5 Property Tax Revenue Recognition in Governmental Funds–an interpretation of NCGA Statement 1 and an amendment of NCGA Interpretation 3 (November 1997)

GASB Interpretation No. 4 Accounting and Financial Reporting for Capitalization Contributions to Public Entity Risk Pools–an interpretation of GASB Statements No. 10 and 14 (February 1996)

GASB Interpretation No. 3 Financial Reporting for Reverse Repurchase Agreements–an interpretation of GASB Statement No. 3 (January 1996)

GASB Interpretation No. 2 Disclosure of Conduit Debt Obligations–an interpretation of NCGA Statement 1 (August 1995)

GASB Interpretation No. 1 Demand Bonds Issued by State and Local Governmental Entities–an interpretation of NCGA Statement 1 and NCGA Interpretation 9 (December 1984)

 

ü استانداردهای FASAB

بیانیه ها:

SFFAC 1 – Objectives of Federal Financial Reporting

SFFAC 2 – Entity and Display

SFFAC 3 – Management’s Discussion and Analysis – Concepts

SFFAC 4 – Intended Audience and Qualitative Characteristics for the Consolidated Financial Report of the United States Government

SFFAC 5, Definitions of Elements and Basic Recognition Criteria for Accrual-Basis Financial Statements, December 26, 2007

SFFAC 6 – Distinguishing Basic Information, RSI, and OAI

طبقه A:

 

FASAB Standards

SFFAS 1 – Accounting for Selected Assets and Liabilities

SFFAS 2 – Accounting for Direct Loans and Loan Guarantees

SFFAS 3 – Accounting for Inventory and Related Property

SFFAS 4 – Managerial Cost Accounting Concepts and Standards

SFFAS 5 – Accounting for Liabilities of the Federal Government

SFFAS 6 – Accounting for Property, Plant, and Equipment

SFFAS 7 – Accounting for Revenue and Other Financing Sources

SFFAS 7 – Implementation Guide (April 2002) [amends June 1996 SFFAS 7 – Implementation Guide]

SFFAS 7 – Implementation Guide (June 1996)

SFFAS 8 – Supplementary Stewardship Reporting

SFFAS 9 – Deferral of SFFAS 4 – Managerial Cost Accounting

SFFAS 10 – Accounting for Internal Use Software (amends SFFAS 6)

SFFAS 11 – Amendments to Accounting for PP&E: Definitions (amends SFFAS’s 6 and 8)

SFFAS 12 – Recognition of Contingent Liabilities from Litigation (amends SFFAS 5)

SFFAS 13 – Deferral of Paragraph 65.2 – Material Revenue-Related Transactions (amends SFFAS 7)

SFFAS 14 – Amendments to Deferred Maintenance Reporting (amends SFFAS’s 6 and 8)

SFFAS 15 – Management’s Discussion and Analysis – Standards

SFFAS 16 – Amendments to Accounting for PP&E: Multi-Use Heritage Assets (amends SFFAS’s 6 and 8)

SFFAS 17 – Accounting for Social Insurance

SFFAS 18 – Amendments To Accounting Standards For Direct Loans and Loan Guarantees (amends SFFAS 2)

SFFAS 19 – Technical Amendments to Accounting Standards For Direct Loans and Loan Guarantees (amends SFFAS 2)

SFFAS No. 20 – Elimination of Certain Disclosures

SFFAS No. 21-Reporting Corrections of Errors and Changes in Accounting Principles

SFFAS No. 22– Change in Certain Requirements for Reconciling Obligations and Net Cost of Operations

SFFAS No. 23– Eliminating the Category National Defense Property,Plant, and Equipment Staff Implementation Guidance 23.1

SFFAS No. 24 – Selected Standards for the Consolidated Financial Report of the United States Government

SFFAS No. 25 – Reclassification of Stewardship Responsibilities and Eliminating the Current Services Assessment

SFFAS No. 26 – Presentation of Significant Assumptions for the Statement of Social Insurance: Amending SFFAS 25

SFFAS 27 – Identifying and Reporting Earmarked Funds

SFFAS 28 – Deferral of the Effective Date of Reclassification of the Statement of Social Insurance: Amending SFFAS 25 and 26

SFFAS 29 – Heritage Assets and Stewardship Land

SFFAS 30– Inter-Entity Cost Implementation Amending SFFAS 4, Managerial Cost Accounting Standards and Concepts

SFFAS 31 – Accounting for Fiduciary Activities

SFFAS 32 – Consolidated Financial Report of the United States Government Requirements

SFFAS 33, Pensions, Other Retirement Benefits, and Other Post-employment benefits: Reporting Gains and Losses from Changes in Assumptions and Selecting Discount Rates and Valuation Dates

تفاسیر:

Interpretation #1: Reporting on Indian Trust Funds in General Purpose Financial Reports of the Department of the Interior

Interpretation #2: Accounting for Treasury Judgment Fund Transactions

Interpretation #3: Measurement Date for Pension and Retirement Health Care Liabilities

Interpretation #4: Accounting for Pension Payments in Excess of Pension Expense

Interpretation #5: Recognition By Recipient Entities of Receivable Nonexchange Revenue: An Interpretation of SFFAS No. 7

Interpretation #6: Accounting for Imputed Intra-departmental Costs: An Interpretation of SFFAS No. 4

Interpretation #7: Items Held for Remanufacture

طبقه B:

 

بولتن های تحقیقاتی:

Technical Bulletin 2006-1, Recognition and Measurement of Asbestos-Related Cleanup Costs

Technical Bulletin 2003-1, Certain Questions and Answers Related to the Homeland Security Act of 2002

Technical Bulletin 2002-2, Disclosures Required By Paragraph 79(g) of SFFAS 7

Technical Bulletin 2002-1, Assigning to Component Entities Costs and Liabilities That Result From Legal Claims Against the Federal Government (153KB PDF)

Technical Bulletin 2000-1,
Purpose and Scope of FASAB Technical Bulletins and Procedures for Issuance (84KB PDF)

 

طبقه C:

 

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release No. 1: Audit Legal Representation Letter Guidance

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release No. 2: Determining Probable and Reasonably Estimable for Environmental Liabilities in the Federal Government

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release 3 (revised): Auditing Estimates for Direct Loan and Loan Guarantee Subsidies under the Federal Credit Reform Act Amendments to Technical Release 3: Preparing and Auditing Direct Loan and Loan Guarantee Subsidies under the Federal Credit Reform Act

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release No. 4: Reporting on Non-Valued Seized and Forfeited Property

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release No. 5: Implementation Guidance on Statement of Federal Financial Accounting Standards 10: Accounting for Internal Use Software

Federal Financial Accounting and Auditing Technical Release 6: Preparing Estimates for Direct Loan and Loan Guarantee Subsidies under the Federal Credit Reform Act Amendments to Technical Release 3: Preparing and Auditing Direct Loan and Loan Guarantee Subsidies under the Federal Credit Reform Act

Statement of Federal Financial Accounting Technical Release 7, Clarification of Standards Relating to the National Aeronautics and Space Administration’s Space Exploration Equipment

Statement of Federal Financial Accounting Technical Release 8: Clarification of Standard Relating to Inter-Entity Costs

Statement of Federal Financial Accounting Technical Release 9: Implementation Guide for Statement of FASAB 29: Heritage Assets and Stewardship Land

 

8. قوانین و مقررات مرتبط با حسابداری دولتی

1. دستورالعمل مقررات دولت مرکزی

2. قانون اعتبارات تلفیقی 2004

3. قانون مدیریت اطلاعات اوراق بهادار دولت مرکزی 2002

4. قانون اطلاعات پرداختهای نادرست 2002

5. قانون پاسخگوی وجوه حاصل از مالیات 2002

6. قانون حسابرسی بازیافتی 2002

7. قانون تلفیق گزارشات 2000

8. قانون بهبود مدیریت دستیاری مالی دولت مرکزی 1999

9. قانون بهبود مدیریت مالی دولت مرکزی 1996

10. اصلاحیه قانون حسابرسی منفرد 1996

11. قانون بهبود جمع‌آوری بدهی ها 1996

12. قانون تحول مدیریت فن‌آوری اطلاعات 1994

13. قانون تحول مدیریت دولتی 1994

14. قانون کنترل کسری بودجه 1985

15. قانون عملکرد و نتایج دولت 1993

16. قانون مدیران مالی 1990

17. قانون حسابرسی منفرد 1984

18. قانون درستکاری مالی مدیران دولت مرکزی 1982

19. قانون پرداخت فوری 1982 (بازنگری شده در سال 1999)

20. قانون بازرس کل 1978

21. قانون توافق مشارکت و کمکهای بلاعوض دولت مرکزی 1977

22. قانون رویه‌های بودجه و حسابداری 1950

23. قانون اموال و خدمات اجرای دولت مرکزی 1949

24. قانون اصول تخصیص اعتبار دولت مرکزی (کتاب قرمز)

25. قانون بازیافت و سرمایه‌گذاری مجدد 2009

26. قانون سارین آلکسی 2002

 

27. قانون کنترل شرکتهای دولتی 1945

در رابطه با دولتهای ایالتی و محلی، علاوه بر قوانین ذکر شده در بالا، هر ایالت قوانین مالی و تجاری دولتی خاص به خود را دارد. با این وجود ایالتها در تلاش هستند تا قوانین خود را همگرا کنند که تحت پروژه‌ای به عنوان قوانین یکسان در حال اجرا است که از این جمله می‌توان به قوانین زیر اشاره کرد:

 • ·      قانون خط مشی یکسان هزینه
 • ·      قانون مدیریت یکسان حسابهای مستقل نهادی

 

 

 

پیوست شماره 1: نمونه صورتهای مالی اساسی

دولت مرکزی آمریکا

                       

 

دولتهای محلی و ایالتی آمریکا

صورتهاي مالي اساسي صورتهاي مالي جامع دولت:

1 .      صورت خالص داراييها، و بدهبها

2 .      صورتحساب فعاليتها.

نمونه‌اي از صورتهاي مالي اساسي جامع دولت در ادامه ارائه شده است.

نمونه‌اي از صورت خالص داراييهاي دولت

 


نمونه‌اي از صورتحساب فعاليتهاي دولت:

 

 

 

 

 

 

 

 

صورتهاي مالي حسابهاي مستقل:

–     حسابهاي مستقل وجوه دولتي

 • ·     ترازنامه
 • ·     صورت درآمدها، مخارج، و تغيييرات در مانده‌هاي حساب مستقل

–     حسابهاي مستقل وجوه سرمايه‌اي

 • ·     صورت خالص داراييها (يا ترازنامه)
 • ·     صورت درآمدها، هزينه‌ها، و تغييرات در خالص داراييهاي حساب مستقل (يا حقوق مالکانه حساب مستقل)
 • ·     صورت گردش وجوه نقد

–     حسابهاي مستقل اماني

 • ·     صورت خالص داراييهاي اماني
 • ·     صورت تغييرات در خالص داراييهاي اماني

نمونه‌هايي از اين صورتهاي مالي در ادامه ارائه شده است.


نمونه‌اي از صورتهاي مالي حسابهاي مستقل دولتي

ترازنامه:

 


نمونه‌اي از صورتهاي مالي حسابهاي مستقل دولتي

صورت درآمدها، مخارج، و تغييرات در مانده حسابهاي مستقل :


نمونه‌اي از صورتهاي مالي حسابهاي مستقل وجوه سرمايه‌اي

صورت خالص داراييها (ترازنامه) :نمونه‌اي از صورتهاي مالي حسابهاي مستقل وجوه سرمايه‌اي

صورت درآمدها، هزينه‌ها، و تغييرات در خالص داراييهاي حساب مستقل

(يا حقوق مالکانه حساب مستقل) :

 

 


صورت گردش وجوه نقد

 


نمونه‌اي از صورتهاي مالي حسابهاي مستقل اماني

صورت خالص داراييهاي اماني :

 

صورت تغييرات در خالص داراييهاي اماني :

 

            پیوست شماره 2: گزارشهای ارتباط دهنده سیستم حسابداری با بودجه

دولت مرکزی آمریکا

 

 


آمریکا-دولتهای محلی و ایالتی

 
[1] Statement of Net Cost

[2] Statement of Operations and Change in Net Position

[3] براساس قانون دولت موظف است بودجه واحد دولت مرکزی که در بردارنده تمامی انواع حسابهای مستقل است را تهیه کند. هدف ایجاد بودجه واحد، نمایش تاثیر فعالیتهای دولت مرکزی بر اقتصاد ملی در قالب یک جدول منفرد است. صورتهای مالی دولت مرکزی به نحوی تهیه می شود که مقایسه ارقام واقعی و ارقام مندرج در بودجه واحد امکان پذیر باشد. بنابراین صورتهای مالی جامع دولت مرکزی (صورتهای مالی در سطح دولت مرکزی) دربردارنده حسابهای مستقل به تفکیک نیست.

[4] On-Budget

 

منبع :  www.prozhe.com

دیدگاه خود را به ما بگویید.

صفحه 1 از 11